Kas metus bręstantis baltų kultūros ir muzikos festivalis Mėnuo Juodaragis vis didesnę savo programos dalį atiduoda turtingo mūsų krašto paveldo, žmogaus sąsajų su tradicija bei tarpkultūrinių sąryšių pažinimui. Ir šiemet XVIII-tojo festivalio Kino ir paskaitų palapinėje rinksis žymiausi įvairių Lietuvos kultūros sričių tyrinėtojai, kurie atskleis festivalio temų gelmes, pasidalins savo atradimais, mintimis bei kvies į konstruktyvią diskusiją. Šiemet MJR paskaitų programoje - itin garbingi svečiai, tikras bičiulių žvaigždynas:

---------------------------  08.28 – PENKTADIENIS   ---------------------------

 

14.00 – Paskaitų programos pristatymas
14.10 – Sartų krašto bitininkai – pasakoja Vincas Kibirkštis
15.20 – Midus ir alus baltų religijoje – dr. Daiva Vaitkevičienė
16.30 – "Nebe tik vaikas, bet ir bičiulis" - nauja lietuvių bičiulystės perspektyva – dr. Vykintas Vaitkevičius
17.40 – Lietuva slaptai: 1944-1953 m. partizaninio karo slapyvardžiai,
slaptavardžiai, slaptažodžiai - Aistė Petrauskienė   

 

---------------------------  08.29 – ŠEŠTADIENIS   ---------------------------

 

09.30 – Pasakojimai iš avilio – dr. Algirdas Amšiejus
11.00 – Bičių produktų medicininės savybės – dr. Dalia Stasaitytė-Bunevičienė
12.10 – Bičių deivė Austėja: dievavardžio kilmė, istorija, turinys – dr. Dainius Razauskas
13.20 – Senovės baltų kostiumas: menamas ir tikras – dr. Daiva Steponavičienė
15.10 – Madhu ir madhu-vidya‚ slapta medaus žinija Indijos tradicijoje – prof. dr. Audrius Beinorius
16.20 – Lietuva kaip socialinis tinklas (korys) – Rytis Zemkauskas
17.30 – Tradicinis baltarusių teatras, mažųjų lėlių teatro stilizacija – Ivan Kirchuk (Troitsa, Gudija)

 

---------------------------  08.30 – SEKMADIENIS   ---------------------------

 

10.00Kasdienės judėjimo bėdos ir kaip jų išvengti – Fizinės gerovės meistrai: Vytenis Jankauskas ir Edvinas Brasas.
11.00 – Senųjų bitininkystės papročių atspindžiai Rytų Aukštaitijoje – Sigutė Mudinienė.
14.00 – Stripeikių bitininkystės muziejaus pristatymas, Aukštaitijos nacionalinis parkas.

 


 
Dr. Daiva Vaitkevičienė
"Midus ir alus baltų religijoje"

Midus ir alus ‒ medaus ir grūdų gėrimai ‒ kadaise turėjo daug platesnę prasmę ir išreiškė žmogaus ryšį su bitėmis ir javais bei su juos globojančiais dievais. Kokios tai dievybės ir kuo skiriasi šie du apeiginiai gėrimai? Kokiu atveju gertas midus, o kokiu alus?  Paskaitoje bus nagrinėjama baltų apeiginių gėrimų sudėtyje  atsispindintys mitologiniai ryšiai ir aptariamos midaus ir alaus apeiginės prasmės.


Dr. Vykintas Vaitkevičius
"Nebe tik vaikas, bet ir bičiulis": nauja lietuvių bičiulystės perspektyva

1936 m. rugpjūčio 22-ąją Ona Milašiūtė-Arlauskienė iš Trumpainių prie Požerės apžiūrėjo bites, paruošė jas žiemai, o parėjusi kambarin pagimdė dukterį Janiną Arlauskytę-Garbenienę. Šiandien ji mums atveria naują bičiulystės perspektyvą, plečia lietuvių prigimtinės kultūros lauką.
Pranešimo išvada artima Algirdo Juliaus Greimo hipotezei apie tai, kad tėvų ūkį paliekantys sūnūs kitados ieškodavo bitininkaujančių jaunamarčių ir taip išspręsdavo sudėtingą šeimos ūkio įgijimo, paveldėjimo klausimą. Skirtumas tas, kad Milašių ir Arlauskių giminėse užkuriai nebitininkavo ir atrodo, kad šeimos kūrimo iniciatyva priklausė ne vyrams, o bitininkaujančioms moterims.
Moteriškas bitininkystės pobūdis Milašių ir Arlauskių, taip pat kitose į jas įsiliejančiose Šilalės krašto giminėse yra akivaizdus. Jam būdinga ir šeimyninė bičiulystė – nuo seno šeimoje kiekvienas turėjo savo bites. Metų bėgyje po gimimo į vaikui paskirtą avilį leidžiamas iš šeimos bityno išspietusių bičių spiečius. Tas pats paprotys apima žentus, marčias, anūkus – kiekvieną naują šeimos narį, kuris tapęs bičiuliu privalo padėti bitininkauti Janinai – mamai, močiutei ar uošvienei.
Tyrimas atskleidžia, kad J. Garbenienės bitynui priklausančios įspiečiančios ir išspiečiančios bitės, avilių išdėstymas atitinka šeimos struktūrą, nepaprastu būdu gimtųjų namų sode telkia Vašilėnuose, Karklėnuose, Šiauliuose ir Telšiuose gyvenančius šeimos narius.


Aistė Petrauskienė
"Lietuva slaptai: 1944-1953 m. partizaninio karo slapyvardžiai, slaptavardžiai, slaptažodžiai"

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė paskaitoje pakvies priartėti prie slapto Lietuvos partizanų pasaulio. Partizaniniame kare ypatingas dėmesys buvo skiriamas konspiracijai, todėl sukurta ir tik laisvės kovotojams suprantama kalba leido užmegzti saugesnius ryšius tarp skirtingose Lietuvos vietose veikusių partizanų dalinių. Slėpti tapatybę, buvimo vietą, ryšininkų sodybas buvo būtina savo ir artimųjų saugumo labui. Šiandien dar nesuprastas ir tinkamai neįvertintas laisvės kovotojų išradingumas kuriant slaptąjį pasaulį, tačiau perskaičius jį supranti, kad daugelis šių veiksmų turėjo tikslius paaiškinimus, svarbią seką, griežtą tvarką.

 

Dr. Dainius Razauskas
"Bičių deivė Austėja: dievavardžio kilmė, istorija, turinys"

Austėją tėra paminėjęs vos vienas šaltinis, ir tame XVI a. lotyniškai parašytame šaltinyje dargi ne visai aiški yra lietuviškoji vardo lytis. Pastarųjų šimtmečių tautosakoje Austėjos išvis nėra. Taigi už savo santykinį populiarumą nūdien  ji turi būti dėkinga kone išimtinai tyrinėtojams, beveik iš nieko rekonstravusiems jos vardą ir įvaizdį. Kita vertus, tokia rekonstrukcija šiuo atveju atrodo gana patikima ir gali būti laikoma sėkmingų mokslinių rekonstrukcijų lietuvių religijos ir mitologijos srityje pavyzdžiu.

 
Dr. Daiva Steponavičienė
"Senovės baltų kostiumas: menamas ir tikras"

Bus aptartos senovinio baltų kostiumo teritorinės ir chronologinės ribos, sandara, spontaniško istorizuotos aprangos kūrimo problematika, moksliškai pagrįsto archeologinio kostiumo atkūrimo galimybės ir jo vieta dabarties visuomenėje.

 

Rytis Zemkauskas
"Lietuva kaip socialinis tinklas (korys)“

Kitoks požiūris į tautiškumą, nusistovėjusias ir istoriškai sąlygotas klišes arba fetišus. Lietuvos kaip socialinio tinklo idėja kilo bendraujant su mūsų diaspora, susitinkant su Vakaruose gyvenančiais ir besimokančiais lietuviais. TV laidų vedėjas, VDU Doc. Rytis Zemkauskas kvies daugiau ir įvairesnių žmonių priimti į lietuvius.


Dr. Audrius Beinorius
"Madhu ir madhu-vidya ‚slapta medaus žinija‘ Indijos tradicijoje"

Paskaitos metu bus aptarta bičių ir madhu (medaus/midaus) vaidmuo senoje vedų mitologijoje; madhu-vidya – slaptas mistinis pažinimas upanišadų tradicijoje ir tantrinėje hindų praktikoje. Bhramarė – bičių deivė senovės Indijos. Demonas Madhus. Madhu purnima – "medaus pilnatis“ budistų tradicijoje. Vardai su madhu- vediniais šiuolaikinėje Indijoje.

 

Vytenis Jankauskas ir Edvinas Brasas
"Fizinės gerovės meistrų paskaita apie judėjimą"

Paskaita apie darbinėje ir kasdienėje aplinkoje besiformuojančius žalingus judėjimo įpročius, jų sukeliamas ligas, šių ligų gydymą ir prevenciją. Klausytojas sužinos daugiau apie jo kūną veikiančius dirgiklius ir jų poveikį laikysenai, stuburui, darbingumui ir bendrai sveikatai. Išmoks atpažinti ankstyvuosius neigiamus pokyčius ir jų prevencijos.


Vincas Kibirkštis
"Sartų krašto bitininkai"

Paslaptingą ir turiningą Sartų krašto bitininkų ir bitininkystės tradicijų istoriją pristatys pedagogas, bitininkystės entuziastas, Vincas Kibirkštis. Taip pat festivalio bičiulis pasidalins su lankytojais archyvinėmis fotografijomis bei istorijomis, kurios atskleis įdomius bitininkavimo tradicijos vingius Sartų krašto apylinkėse.

 

Dalia Stasytytė-Bunevičienė
"Bičių produktų medicininės savybės"

Medus ir kiti bičių produktai yra skani ir sveika bičių dovana mums, o jų galimybės pagerinti žmogaus fizinę ir dvasinę būseną – labai plačios. Tereikia išmokti pasiimti iš gamtos tai, ką ji siūlo, vartoti tinkamai ir atsakingai. Medicinos mokslų daktarės Dalios Stasaitytės-Bunevičienės paskaita gali tapti ta pradžia, kuri leis pasižiųrėti į bičių dovanas sąmoningiau ir padės efektyviau jas naudoti.

 

Algirdas Amšiejus
"Pasakojimai iš avilio"

Bičių šeima ir jos gyvenimas yra gana paslaptingas darinys daugeliui. Mes miglotai nutuokiam, ką bitės veikia vasarą, o kaip jos išgyvena žiemos išbandymus? Šiuos ir kitus klausimus apie skirtingų bičių šeimos narių gyvenimą įvairiais metų laikais paprastai ir suprantamai mums atsakys charizmatiškasis bičių ir sodų žinovas, agronomijos mokslų daktaras, Algirdas Amšiejus. Energijos ir geros nuotaikos užtaisas visai dienai – garantuotas.

 

MJR XVIII Bičiuliai