PASKAITOS
PASKAITOS

PASKAITOS

Ką matysime – ką girdėsime – ką pažinsime – kaip šėlsime?
Programa

Šiais metais Medžio temos šakų laja tokia plati ir vešli, kad festivalio Žinių palapinė galėtų ošti visą savaitę, ir tai tikriausiai nebūtų gana. Savo unikaliais tyrimais, įžvalgomis ir žiniomis pasidalinti susirinko galingas būrys žymių mokslo žmonių, gamtosaugininkų, etnografų,
patyrusių praktikų. Net keturias galėsime turtinti savo dvasią, sužinodami apie miškus, ekologiją, Gyvybės medžio mitologiją ir girių reikšmę baltiškai civilizacijai, mūsų istorijai ir šiandienai. Prisiminsime tvirtuosius Miško brolius ir kalbėsime apie šiandien ypač aktualias
pilietinio pasipriešinimo temas. Pasistengsime atrasti ir kuo geriau suprasti Medžio svarbą ir paslaptis, bei pasitarti kuo visi drauge galime prisidėti prie miško saugojimo ir ateities. Kviečiame dalyvauti ir augti – Žinių palapinė lauks sklidina paskaitų, pranešimų, filmų,
patirčių, atradimų, diskusijų, klausimų ir atsakymų –  žiniomis gilyn, viltimis aukštyn!

VIII.25 – KETVIRTADIENIS

PASKAITOS

Miško maudynės. Austė Juozapaitytė

Miško maudynių užsiėmimas, tai gili dviejų valandų patirtis miške pasitelkiant visus penkis žmogaus pojūčius. Sąmoningai būdami miške ir atlikdami tam tikrus sensorinius pratimus sieksime nuraminti savo protą ir atrasti gilesnį ryšį su mus supančia aplinka. Kartu pasinersime į mišką su aplinkosaugininke, miško patirčių praktike ir šių metų MJR festivalio paskaitų programos sudarytoja Auste Juozapaityte.

PASKAITOS

As Above, So Below - the World Tree through Hermetic eyes. Adam Ormes (anglų k.)

Medžiai veikia kaip kanalas- informacinis šaltinis tarp žemės ir kosmoso. Suteikdami mums gilias įžvalgas apie archetipinius vaizdinius santykius. Paskaitoje susipažinsime su pasaulio medžio magišku pasaulėvaizdžiu vakarų ezoterinėje tradicijoje. Iš Londono į Lietuvą gyventi atvykęs lektorius, ezoterinių temų tyrinėtojas - Adam Ormes paskaitoje kels klausimus - kodėl šiais laikais mums skubiai reikia daug platesnės mokslo sampratos – tokios, kuri apimtų ir kokybę, ir kiekybę. Adam Ormes studijavo biodinaminę žemdirbystę Emersono koledže, Anglijoje, yra Londono pabėgėlis, jau 3 su puse metų gyvenantis Lietuvoje. *Paskaita vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.

PASKAITOS

Trees in the mythology of Slavs (anglų k.). Mikołaj Jarmakowski

Paskaitoje pasakojama apie Medžio reikšmę slavų mitologijoje ir tikėjimuose, ypatingą miško ryšį su mitiniu požemiu ir vėlių pasauliu. Senąjai slavų kultūrai būdingas mitologines medžių ir miškoreikšmes atskleis antropologas, baltų bei slavų kultūrinių ryšių tyrinėtojas, muzikantas ir prigimtinės tikybos aktyvistas Mikołaj Jarmakowski. *Paskaita vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.

VIII.26 – PENKTADIENIS

MJR XXII pagrindinis

Dendroterapija. Gydomoji medžių galia. Nora Strautnikaitė

PASKAITOS

Odetos Tumėnaitės–Bražėnienės knygos "Karpinių pamokos" pristatymas

Žinomos šalyje ir už jos ribų popieriaus karpinių meistrės knyga yra išsamus karpinių vadovėlis. Knygą sudaro 40 pamokų, kurios apima gausybę karpinių technikų ir karpinių pritaikymo galimybių. Ypatingą dėmesį autorė skyrė tradiciniams taikomojo pobūdžio karpiniams. Leidinys ne tik praktiškas, bet dėka spalvingų iliustracijų – labai puošnus. Kviečiame iš arčiau susipažinti su autorės darbais kino ir paskaitų palapinėje.

PASKAITOS

Ginkluotos rezistencijos eilinis: tarp herojinio pasakojimo ir amžininkų atminties Laimonas Abarius

Antazavės ir Dūburio apylinkės mena labai įdomią senąją istoriją, taip pat ir atkaklų Lietuvos partizanų judėjimą. Pasišventęs šių kraštų tyrinėtojas Laimonas Abarius papasakos daugeliui nežinomus, paslaptingus faktus iš pokario ginkluotos kovos kronikų. Šeštadienį kartu su istoriku kviečiame į pėsčiųjų žygi - nukeliauti į heroiškų kovų vietas Antazavės šile, atrasti savitos kultūros paminklus, geriau pažinti ir pajusti čionykščių miškų dvasią.

PASKAITOS

Pasaulio ir gyvybės medžio simbolika tautodailėje. Dr. Jolanta Zabulytė

Kaip priežastiniai gamtos ir žmogaus simbolikų ryšiai atsiskleidžia tradicijose ir tautodailėje? Kokie dominuojantys Gyvybės medžio vaizdiniai Lietuvos kaimo žmonių bei kitų tautų tikėjimuose, papročiuose, tautodailėje? – vaizdingai aptars menotyrininkė, dailės pedagogė, kultūros renginių organizatorė, dr. Jolanta Zabulytė.

PASKAITOS

"Visa, kas gera, pareina iš girios" - Šilo dzūkų gyvenimo būdas ir santykis su mišku. Ona Drobelienė

Šilų dzūkai nuo seno gyveno santarvėje su juos supančia gamta ir puikiai išmanė miško dėsnius, bei jų paisė. Gyvendami miškuose išsimėčiusiose kaimeliuose, jie sukaupė daug patirties, išminties, kurią perduodavo savo vaikams. Miškas dzūką globojo, rengė, maitino, saugojo, teikė dvasios ramybę… Paskaitos autorė - etnografė, pedagogė, tautodailininkė, etnokultūrinių renginių organizatorė, knygos “Šilų dzūkai” autorė Ona Drobelienė.

PASKAITOS

Visą apimantis paslaptingas grybų pasaulis. Aurelija Plūkė

Dauguma mūsų esame bent kartą grybavę. Bet dažnai apie surastą grybą žinome tik tiek, ar jis tinkamas dėti į krepšį, ar geriau jį palikti miške. Tačiau grybų pasaulis yra daug daug įdomesnis, nei klausimas "valgomas-nevalgomas?" Mes vaikštome ant milžiniško grybienos tinklo, kaskart įkvėpdami gauname grybų sporų, grybai yra ir vaistuose, ir kavos puodelyje - grybai karaliauja ne tik miške, bet visur aplink mus. Susitikti ir susipažinti su šiuo paslaptingu pasauliu kviečia grybų tyrinėtoja, mikologė Aurelija Plūkė.

PASKAITOS

Medžių mitologizmas lietuvių kultūroje. Prof. dr. Libertas Klimka

Kaip mūsų tradicijos susijusios su skirtingomis medžių rūšimis? kokios medžių mitologinės reikšmės atsispindi mūsų kultūroje ir kodėl lietuviai yra medžio kultūros tauta?, – apie medžių mitinius įvaizdžius mums papasakos gamtos mokslų daktaras, etnologas ir mokslo istorikas Libertas Klimka.

VIII.27– ŠEŠTADIENIS

PASKAITOS

Partizanų rekonstrukcijos užkulisiai. Dr. Darius Juodis

Kaip partizanų rekonstrukcija padeda pažinti lietuvių partizaninį judėjimą. Kokia buvo partizanų kasdienybė? Paskaitos-pokalbio metu kartu su istoriku–rekonstruktoriumi Dariumi Juodžiu ieškosime atsakymų į šiuos ir kitus dažnai užduodamus klausimus.

PASKAITOS

Jei mokslas nepajėgus išsaugoti miškų, gal sugebės menas? Andrejus Gaidamavičius

Iki šiol mokslui nepavyko įtikinti politikus, kad gamtą reikia saugoti, nes mokslo kalba per daug sudėtinga. Dėl to menas, kuris yra raktas į žmonių širdis, ir mokslas turi eiti drauge. Savo veikla garsus miškininkas ir aplinkosaugininkas, Labanoro klubo prezidentas, Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcijos biologinės įvairovės vyriausiasis specialistas Andrejus Gaidamavičius aptars bendruomenių, menininkų ir skirtingų sričių atstovų įtakos galimybes Lietuvos miškų apsaugai.

PASKAITOS

MiškaSodis - miškas kuris maitina. Marius Krikščiūnas

Maistas yra visur, virš galvos, po kojomis, po žeme. Miško sodas - tai žmogaus kruopščiai suprojektuota ir prižiūrima, tvariai (savireguliacijoje) besivystanti miško ir vaismedžių, krūmų, žolių, gyvūnų, grybelių, mikroorganizmų bendruomenė. Ir tokias bendruomenes galima kurti bet kokiu mastu, pradedant nuo mažo sodo savo kieme. Kaip tai padaryti? Kokia nauda ir kokia miško sodų reikšmė kultūrose? – papasakos charizmatiškas bitininkas, pirtininkas ir miško sodų kūrėjas, edukacinio medelyno “Medlijas” steigėjas Marius Krikščiūnas, žinomas kaip Brazdas Bee.

PASKAITOS

Mitinis Medis ir jo šakos. Dr. Dainius Razauskas

Baltų civilizaciją galima vadinti medine, nuo senų senovės tai buvo svarbiausia medžiaga ir žaliava, svarbesnė už akmenį. Tuo pačiu Medis, jo mitologija yra ir mūsų protėvių mąstymo būdas, simbolis reiškiantis įvairiausius dalykus. Apie plačiai išsikerojusias mitologines Medžio šakas, bei įvairiausias su tuo susijusias gyvenimo temas pasikalbėti gyvoje diskusijoje kviečia žymus etnomitologas dr. Dainius Razauskas. Šio tyrinėtojo patirtis, mintys ir įžvalgos MJR rengėjams kasmet padeda giliau pažinti ir išplėtoti festivalio temą.

PASKAITOS

Šventi miškai – alkai – iš istorinės ir šiuolaikinės perspektyvos. Prof. Vykintas Vaitkevičius

Šventieji baltų genčių ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpio miškai - kokios tai buvo šventvietės iki 1387/1413 m. ir koks likimas jas ištiko įvedus krikščionybę. Paskaitos metu bus remiamasi istoriniais šaltiniais, tautosaka ir prigimtinės kultūros liudijimais. Šiuolaikinė perspektyva apima Lietuvos šventų miškų (alkų) atkūrimo galimybes ir būdus. Paskaitos autorius – žymiausias dabarties baltų šventviečių tyrinėtojas, archeologas prof. dr. Vykintas Vaitkevičius.

PASKAITOS

Medžiai - žembuviai, žmonių bendrabuviai. Prof. Viktorija Daujotytė–Pakerienė

Medžio tema įveda į didžiąsias žmogaus pasaulio universalijas: į pasaulio struktūrą, gyvybės paslaptį, pažinimą. Medis susieja su žeme, šaknimis, augimu. Su poetine transcendencija, su muzika. Paskaitoje šias temas mums pažinti padės žymi Lietuvos literatūros tyrinėtoja, Vilniaus universiteto profesorė emeritė Viktorija Daujotytė–Pakerienė, kurios minties skvarba ir žodžio gylis susilaukia ypatingo klausytojų dėmesio.

PASKAITOS

Kam reikalingi senieji miškai? Sengirės fondas

Ko gero daugelis jau yra girdėję apie prieš porą metų įsteigtą "Sengirės fondą". Paskaitos metu trys fondo atstovai - dr. Mindaugas Lapelė, Karolina Želvė ir fondo ambasadorė Neringa Rekašiūtė - ne tik supažindins su sengirėmis ir jų išsaugojimo pastangomis, bet ir aptars svarbų klausimą - kuo sengirės vertingos kiekvienam iš mūsų?

VIII.28– SEKMADIENIS

PASKAITOS

Pažinti gamtą, žaisti ir tuo pačiu prisidėti prie mokslo duomenų kaupimo? Viskas įmanoma su iNaturalist. Dr. Jurga Motiejūnaitė

Kviesime jus į savo mobiliuosius telefonus atsisiųsti iNaturalist programėlę ir praktiškai ją išbandyti. Kartu keliausime po salos gamtos kampelius ir išmoksime kaip šios įdomios programėlės pagalba atpažinti augalų bei gyvūnų rūšis. Keliaudami kartu su botanike, biomedicinos mokslų daktare Jurga Motiejūnaite sužinosime daugiau apie mus supantį gamtos pasaulį, bei kaip šis mūsų užsiėmimas prisideda prie mokslo duomenų rinkimo. Pasivaikščiojimo trukmė – apie 1 val.

PASKAITOS

Miško broliai. (Ne)parašyta kovos už Lietuvos laisvę istorija. Prof. Vykintas Vaitkevičius

Pranešimas skirtas Lietuvos partizanams – miško broliams – kurie nuo 1944 m. vasaros iki 1969 m. rudens ginklu ir visomis kitomis priemonėmis kovojo prieš sovietinius okupantus ir jų valdžios kolaborantus. Apžvelgiama dabartinė tyrimų padėtis, piešiamas socialinis partizano portretas ir siekiama atskleisti istorinę Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio organizacijos, veikusios 1949–1953 m., reikšmę. Apie naujausius Laisvės kovų tyrinėjimus ir įžvalgas pasakos žymus archeologas, baltų šventviečių tyrinėtojas ir žygeivis prof. dr. Vykintas Vaitkevičius

PASKAITOS

“Parėdzymai”: nykstančios šilinių dzūkų audimo tradicijos perdavimas. Eglė Kašėtienė ir Mindaugas Rasimavičius

Šiliniai dzūkai ilgiausiai Lietuvoje išlaikė archajiškas audimo tradicijas. Sparčiai tuštėjant kaimams, šią tradiciją baigiame prarasti, šimtmečius kauptos žinios nyksta. Tad entuziastinga jaunų žmonių komanda nusprendė sudėtingą ir kerinčią lovatiesių audimo tradiciją užfiksuoti bei prikelti. Sumanymo kūrėjai papasakos ir parodys, kaip jiems sekasi tai padaryti.

PASKAITOS

Išsaugok vieną – išsaugosi šimtą! Adelė Banelienė

Vienos rūšies, gyvenančios medžiuose senoliuose, apsauga, gali padėti išlikti šimtams kitų rūšių. Vienas iš metodų, siekiant išsaugoti ne tik senus medžius, bet ir su jais susijusias rūšis, yra ekologinio tinklo sukūrimas. Šį metodą jau ne vienus metus praktiškai įgyvendina Lietuvos gamtos fondas. Mįslė būsimiems paskaitos dalyviams: kas sieja skėtį, greitkelį Vilnius-Kaunas ir senus medžius? Į šią ir kitas gamtos mįsles atsakys Lietuvos gamtos fondo aplinkosaugos specialistė Adelė Banelienė.

PASKAITOS

Gydantys miškai. Monika Peldavičiūtė, Asociacija Gyvo Žalio

Mes mokomės iš miško, kaip bendrauti ir kurti stiprią ekosistemą bei tinklaveiką. Susitikimo metu daugiau sužinosime kaip bendrauja ir gydo miškas. Apie miško poveikį sveikatai bei pasaulinius gydomų miškų pavyzdžius ir asociacijos "Gyvo Žalio" veiklą papasakos atkakli kovotoja už miškus, aplinkosaugininkė ir miško maudynių praktikė Monika Peldavičiūtė.

PASKAITOS

Kaip medžiai keliauja (edukacija vaikams). Dr. Mindaugas Lapelė

Kaip medžiai keliauja laike - auga, gyvena ir miršta ir kaip jie keliauja erdvėje - plinta sėklomis ir ūgliais, bei kaip visi miškai slenka nuo klimato negandų. Visa tai pasakos fenomenalus Lietuvos gamtininkas, botanikas, biomedicinos mokslų daktaras, Sengirės fondo specialistas Mindaugas Lapelė.