Juodaragio Amatų kiemas – tarsi festivalis festivalyje. Kasmet neišvengiamai augantis, margėjantis ir stebinantis, jis nuo ryto iki vakaro traukia ir didelius ir mažus. Šiemet Dūburyje – jau net ne kiemas, o visas Amatų kaimas ar miestelis!

Amatų kieme: dailidės ir stogrišiai - kalvystė - grūdai, girnos ir duona - stiklas - oda - kaulas - medžio drožyba - rūbai, audimai ir juostos - dažymas augalais - sodai - keramika - juvelyrika - žolininkystė ir smilkalai - gintaras - aludarystė - archainis tatuiravimas – daugybė kitų amatų, dirbtuvių, tradicijų, tautosakos, vaišių, žaidimų, dainų ir šokių!

 


Namų savo niekados neužmiršo, nesgi kame keliavę, vargę ar viešpačių rūmuose linksminęsi, visados namų savo ilgėjos, todėl šiandien dar sako: „Savo namaičiai, kad ir smilgaičiai“ 

Simonas Daukantas

Namai lietuviui nuo seno buvo svarbi vieta auginti, brandinti bei saugoti savo dvasią bei savąją lietuvišką savastį, savąją tautišką esatį. Čia beveik be perstojo kūrenosi ugnis, čia vietą rado pirmieji prijaukinti gyvūnai bei gyvuliai, čia buvo dirbami svarbiausi darbai. Pats seniausias Lietuvos teritorijoje rastas statinys – Samantonių akmens amžiaus būstas yra XIX a. pabaigos – XX a. pradžios gyvenamųjų namų prototipas.

Per ilgus amžius gyvenamojo namo funkcinės erdvės pasikeitė nedaug. Juo seniau, juo žmogus buvo arčiau gamtos ir dalį savo darbų nudirbdavo lauke. Vėliau po truputį veikla persikėlė į uždaras erdves, tam tikroms veikloms atsirado specialių įrengimų bei apsaugos nuo nepalankių gamtos sąlygų poreikis. Padidėjo trobesių skaičius bei užimamas sodybos plotas. Žmogus plėtė savo sukultūrintą pasaulį, taip dar labiau atsiskirdamas nuo gamtos. Pasak S. Daukanto jo aprašomu laikotarpiu (XIX a.) lietuvio sodyboje buvo 9 ir daugiau pastatų. Tokios sodybos, ūkis vadintas dvaru. Ir ne tik folklore.

Tačiau namai, lietuvio sąmonėj tai ne tik materialūs pastatai bei pastogė atlikti tam tikrus darbus. Namai tai kūnas, kuriam gyvybę įpūsdavo jame dieną naktį triūsiantys žmonės, namuose gyvenančios ir nuo seno gerbiamos namų dvasios, namų dievai. O labiausiai dvasinę namų vertę lietuvis juto nebūdamas juose – dirbdamas, iškeliavęs arba ištremtas svetur. Šią giliai įsišaknijusią į pasąmonę namų sąvoką iliustruoja ne vienas rašytojas, apdainuoja ne viena daina.

Šių metų festivalio amatų kiemas lankytojui pateiks ne vieną su namais susijusį amatą, kurį bus galima išbandyti patiems. Čia bus galima pamatyti garsių Zarasų rajono amatininkų pristatomą vieną iš seniausių amatų – audinio gimimą nuo pat siūlų verpimo iki audeklo audimo naminėmis staklėmis bei dažymo augaliniais dažais. Darbščiose siuvėjų rankose šie audiniai, netruks virsti nuostabiausiais rūbais.

Poškės dailidžių kirviai tašydami sienojų rąstus. Darbščiųjų meistrų padedami galėsime suręsti nedidelį pastatą, o taip pat pastatysime namą iš šiaudų ir molio, galėsime išmokti šienu arba nendrėmis uždengti stogą, išsidrožti šaukštą arba kaušą alaus gėrimui su senais bičiuliais. Namus paukščiui atstos inkilas, kurio senajį skobimo būdą parodys žymus vietos amatininkas Zenonas Striška.

Įstiklinti langai senovės lietuviui buvo turtingumo ir šaunumo įrodymas. Šiemet turėsime progos ne tik stebėsime spalvoto vitražo gamybą, tačiau ir patys tą pamėginsime.

Tris dienas šurmuliuojančiame amatų kieme rasite visko nuo namų statybos iki muilo iš pelenų ir gausybę kitų amatų, kuriuose išbandę savo sumanumą bei jėgas galėsite smagiai patrypti amatų kiemo vakaronėje. Viliamės, jog šiemet būdami amatų kieme, aktyviai dalyvaudami įvairiose amatų dirbtuvėlėse apsijungsime tarsi šeima, gyvenanti tuose pačiuose namuose po vienu stogu ir patirsime baltiškąjį namų gimimą mūsų dvasioje, suprasime, jog Lietuva yra visų mūsų namai, mūsų šaknys ir ištakos. Tai vieta, kurioje turime būti ir kurti, o jei reikia ir gimti iš naujo.

 

MJR XIX AMATŲ KIEMO PROGRAMA~~~~~~~  08.26 – PENKTADIENIS / Friday  ~~~~~~~


Senovės Baltų amatai ir ne tik

16.00 – Gintaro amuletų apsauga keliaujantiems – Ruslanas Aranauskas, Gintaras Markevičius. Eksperimentinės archeologijos klubas Pajauta.

17.00 – Genties ornamentikos paieškos – juvelyras Paulius Rukas.

18.00 – Kūno marginimas magiškais ir apsauginiais ženklais, senasis tatuiravimas – Angis Tatoo.

19.00 – Arbatos magija namuose ir sodyboje. Arbatos kambarys – Ramūnas Daugelavičius. Ramūno vaistažolės.

20.00 – Senojo ąžuolo sakmės: vakaras prie ugnies –  Algirdas Breidokas. Švenčionių rajono Kaltanėnų kaimo bendruomenė.

22.00 – Vakaronė su folkloro ansambliu Poringė. Folkloro scena.              ~~~~~~~ 08.27 – ŠEŠTADIENIS / Saturday  ~~~~~~~
       

Nuo pamatų iki stogo

10.00 – Surinkime medinį namą! – namo statybos pagrindai. Sienojų tašymas. – Romualdas Valantis. Tradicinės statybos meistrų gildija.

11.00 – Senieji dzūkų krašto amatai – stogo dengimas šiaudais – Romas Norkūnas, Dzūkijos nacionalinis parkas.

12.00 – Margi dvarelio langužiai – vitražų gamybos dirbtuvėlės – Stiklo dirbtuvėlė Ūta.

13.00 – Paukštukų namai – inkilų gamyba – drožėjas Zenonas Striška, Antalieptė.      
                                   

Svarbiausi namų amatai

14.00  – XIX a. kaimo namų amatai: siūlų verpimas rateliu, sviesto mušimas – Senolių kaimas Vajasiškis.

15.00 – Pyška poška staklelės: audimas tradicinėmis staklėmis – etnografė Rimutė Vitaitė,  Zarasų kultūros centras.

15.30 – Audinių marginimas augaliniais dažais – dirbtuvėlė Spalvota Saulė.

16.00 – Duonos kepimas – šventa apeiga – Algirdas Breidokas. Švenčionių rajono Kaltanėnų kaimo bendruomenė.

17.00 – Apavo iš odos gamyba. – Arūnas Puškorius, Dalia Grigonienė. Eksperimentinės archeologijos klubas Pajauta.

18.00 – Pelenų šarmo muilo gamyba. – Mindaugas Makutėnas, Muilo ūkis, Vilniaus r.

19.00 – Puodžiaus dirbtuvės. Baltiška ir tradicinė lietuviška keramika.

20.30 – Tautosaka prie laužo – etnologė Gražina Kadžytė ir Algirdas Breidokas.

21.00 – Vakaronė. Folkloro scena.                              

 

Darbščioji pastogė

11.00 – Juostų vijimas – Valda Lapėnaitė. Eksperimentinės archeologijos klubas Pajauta.

13.00 – Lininių marškinių siuvimas –  Justė Lipinskienė. Šiaulių kultūros centras

15.00 – Šiaudinių sodų rišimas – Vida Sniečkuvienė. Antano ir Jono Juškų muziejus.

 

Amatų kiemo aikštelė

14:00 – Senovės lietuvių žaidimai. – Gyvosios istorijos klubas Leitgiris.~~~~~~~  08.28 – SEKMADIENIS / Sunday  ~~~~~~~

10.00 – Salyklinių blynų kepimas – aludaris Ramūnas Čižas, Dusetos.

11.00 – Kaip gimsta žalvario papuošalas – nuo formos iki liejimo. Etnopapuošalai

12.00 – Kibirėlių iš liepų žievės gamyba – Vytautas Butvilas. Eksperimentinės archeologijos klubas Pajauta.

13.00 – Vyrų dainų sambaris užu stalo. Kviečiami visi dainuojantys vyrai!

14.00 – Gėlių vandens gamyba – Justė Lipinskienė. Šiaulių kultūros centras.

 
 

 

 

MJR XIX Bičiuliai