MJR XIX programa


Juodaragio programa vejasi Rio! Gamtinėje Dūburio salos erdvėje šiemet dar daugiau sveiko judesio ir atkaklių sportinių žaidimų – pirmąkart pristatomas regbis, vyks tradicinis futbolo turnyras, orientacinės varžybos, šaudymas iš lanko, prie Amatų kiemo tvirčiausi vyrai galinėsis plėšydami rąstus, na ir, žinoma, mikliausių mušėjų lauks unikalioji lietuviška ripka! Be to, kiekvieną rytą – budinanti ir gaivinanti mankšta, žvalumas ir jėgos visai šventinei dienai, kad vakare kiekvienam sutiktam bičiuliai galėtumei garsiai ištarti – BŪK SVEIKAS!

Sporto turnyrų nugalėtojų laukia puikūs vienetiniai MJR prizai!

 

~~~~~~~ REGBIS ~~~~~~~

Lengvo sporto nemėgstame, todėl pirmą kartą festivalio žiūrovus supažindinsim su Regbiu! Tai kontaktinis sportinis žaidimas, gimęs Anglijoje Regbio mieste 1823 metais. Tuomet ir buvo suformuluotos regbio taisyklės. Kamuolys perduodamas tik atgal, o į priekį jį galima tik nešti arba spirti. Tokios taisyklės lemią taktiką: žaidėjas, nesuradęs galimybės perduoti kamuolį komandos draugui, spiria jį kiek galėdamas toliau į užribį, o iš ten kamuolys vėl įmetamas tarp dviejų skirtingų komandos žaidėjų eilių – taip atkovojama iš varžovų teritorija. Būtinas regbio elementas tai spūstis (grumtynės) – keletas žaidėjų (8 x 8) įsikibę vienas į kitą sustoja taip, kad į tarp jų susidariusią tuščią vietą būtų galima įmesti kamuolį. Arčiau stovintys žaidėjai stengiasi pagriebti kamuolį, perduoti jį atgal savo komandos draugams. Žaidėją, turintį kamuolį galima pargriauti, nutverti už kojų ir viskas tik dėl to, kad kaip nors atimtum kamuolį. Žaidimo tikslas – kuo daugiau kartų padėti kamuoli už vartų linijos per visą aikštelės plotą.

1883 metais mėsininkai iš Škotijos sugalvojo surengti labdaringą turnyrą paremti savo klubui. Tačiau nenorėjo masinio renginio, todėl nusprendė, kad jiems neprireiks regbyje įprastai žaidžiančių 15 vyrų ir žaidė su septyniais žaidėjais kiekvienoje komandoje. Taip gimė Regbis-7. Toks pat žaidimas tik su mažiau žaidėjų ir trumpesne (2 kėliniai po 7 min.) rungtynių trukme. Po solidžios pertraukos regbio atmaina Regbis-7 sugrįžo į olimpines žaidynes. Šiemet, Brazilijoje, Rio de Žaneire matysime būtent tokį regbį.

Festivalio programoje 14:00 regbio pristatymas / įžanga (supažindinimas su regbio taisyklėmis prieš kiekvienas varžybas). Vaikų ir šeimų regbis – žaisime nekontaktinį regbį tag (vėliavėlių nuplėšimas kamuolį nešančiam varžovui). Desertas vyrams – tikras regbis.

Regbio aikštelė – greta futbolo aikštės.

 

~~~~~~~ MJR XIX FUTBOLO TURNYRAS ~~~~~~~


MJR XIX Ragas vėl kviečia susikaut ir laimėt! Nauji ragai nušveisti ir prisukti prie lentos su šių metų simbolika.

Futboliukas – tradiciškai, salygos nepakitusios. Pagaliau turėsime puikią aikštelę (kokybe sunkiai atsiliekanti nuo rimčiausių nacionalinių stadionų), teisėjo pareigas vėl ims Čipsas (neatsiliekantis savo teisumu nuo pirmos lygos teisėjų), kamuolys kaip visada – apvalus.

Registracija turnyran vyks festivalio metu – penktadienį, nuo 17.00 val. MJR Žinyčioje. Taip pat, į žaidėjų gretas įtrauksime ir pavienius entuziastus, sudarysime iš jų vieną ar dvi komandas.

Planuojama sugrumti apie 10 komandų, tad nepamirškit registruoti savo komandos!


Žaidimo taisyklės:

1. Komandą sudaro 5 žaidėjai (4 aikštelėje, 1 vartuose).
2. Žaidžiami 2 kėliniai po 10 minučių. Pertrauka ~2 min.
3. Keitimų kiekis neribojamas.
4. Žaidėjas gali žaisti tik už vieną komandą, su kuria pradėjo turnyrą.
5. Žaidžiama be nuošalių, su šoninėmis linijomis ir kampiniais.
6. Jei kuri nors komanda įgauna 5 įvarčių pranašumą, rungtynės stabdomos, o žaidėjai trumpam išeina pasilinksmint.
7. Už grubų žaidimą (geltona kortelė) žaidėjas šalinamas 2 minutėms. Už itin grubų žaidimą (raudona kortelė) – šalinamas visam laikui ir įmetamas į Sasnovskio barščius.
8. Azartas yra gerai, bet žaidėjai turi būti geranoriški.
9. Teisėjas yra Čipsas :)

Dalyvauti gali tik MJR bilietus turintys abiejų lyčių ir visų amžiaus grupių žmonės. Žaisime dviejuose pogrupiuose, o keturios geriausios komandos susikaus dėl rago. Rungtynės vyks šeštadienį (nuo 10.00 val. iki 16.00 val.). Futbolo finalas – apie 15.00-16.00 val. kaip ir visada bus neabejotinai įspūdingas!

MJR XIX ragas bus įteiktas sekmadienį, Dūburio scenoje. Laimėtojus, kaip ir visus ankstesnių metų čempionus, pasveikins tūkstantinė minia ovacijomis, beigi ištisus metus lydės neblėstanti šlovė!

 

~~~~~~~ LIETUVIŠKAS RITINIS (RIPKA) ~~~~~~~

10 lazdų ir 800 gr. ritinukas lauks Jūsų tradiciškai, sekmadieno vidurdienį.
 


Mažiau žinantiems apie žaidimą:

Ritinis (ripka) buvo vienas populiariųjų lietuvių liaudies sportinių žaidimų, rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo XVIII a. Sako, senovėje jį žaisdavo ne tik jaunimas, bet ir rimti kaimo vyrai. S. Daukantas savo raštuose pažymi, kad „ritinis buvo lietuvių jaunuomenės, kalnėnų ir žemaičių, kaipo didžiausia karo mokslinyčia…“ Vytauto Didžiojo kariai taip pat mėgdavo laisvu laiku pagainioti ritinį ir pasitreniruoti prieš mūšį.

Anksčiau dažniausiai ritinį žaisdavo kaimas prieš kaimą. Dabartiniame žaidime dalyvauja dvi komandos po 7 žaidėjus, kurių kiekvienas turi ne ilgesnę kaip pusantro metro ritmušą (lazdą) riestu galu. Žaidime svaidomas ir atmušinėjamas postoris diskas – ritinys, kuris seniau darytas iš ruplėto beržo, apkaustyto metaliniu lankeliu, šiandien – iš gumos. Žaidimo tikslas – išritinti ritinį iš aikštės pro varžovo ginamus vartus arba per galinę liniją.

Kaimams besiskirstant į vienkiemius, šio komandinio liaudies žaidimo populiarumas sumažėjo, bet neišblėso. Nepriklausomoje Lietuvoje 1923 m. kūno kultūros mokytojas Karolis Dineika pirmasis perkėlė ritinį iš vieškelių į stadioną. Vėliau žaidimas prisimintas ir atgaivintas pokario metais, 1958 m. įkurta K. Dineikos pirmininkaujama Lietuvių liaudies žaidimų federacija, imtos rengti oficialios ritinio varžybos. Nuo 1990 m. ėmė veikti Lietuvos ritinio federacija, o šiandien ritinį žaidžia apie 180 sportininkų, susibūrusių į komandas Plungės, Vilkaviškio, Kupiškio, Platelių, Kauno miestuose ar rajonuose. Vyksta tradicinės varžybos ir renginiai: Lietuvos suaugusiųjų, jaunių, jaunimo ir veteranų pirmenybės, federacijos taurės varžybos, „Platelių“ ir „Suvalkijos“ taurių varžybos.

Išsamesnė informacija apie Ripkos žaidimą bus suteikta festivalio metu – Žinyčioje (MJR informacijos punkte). Išankstinė registracija nebūtina, tiesiog ateik – duosim lazdą ir žaisk!


 

~~~~~~~ ORIENTAVIMOSI VARŽYBOS ~~~~~~~
 

Mėnuo Juodaragio XIX festivalio lankytojai, sporto, galvosūkių ir beprotiško lakstymo entuziastai, kaip ir praeitais metais, turės galimybę save išbandyti orientavimosi varžybose. Tai smagus, greitas ir ryžto reikalaujantis žaidimas. Dalyviai festivalio teritorijoje, žemėlapio ir kompaso pagalba, turės kuo greičiau pasiekti žemėlapyje pažymėtus ir vietovėje esančius kontrolinius punktus ir ten pasižymėti. 

Šiemet festivaliui vykstant naujoje vietoje, nemenkas iššūkis dalyvauti orientavimosi varžybose. Tačiau tai puikus būdas atrasti įvairias dar nematytas Dūburio salos vietas. Kad gera nuotaika trasoje būtų užtikrinta, punktus slėpsime netikėčiausiose vietose – medžiuose ir vandenyje.

Varžybos yra asmeninės, startas skelbiamas atskirai kiekvienam orientacininkui. Entuziastų lauksime šeštadienį prie MJR Informacijos centro (Žinyčios) ir startuosime 12:00 val. Registracija į varžybas vyks festivalio metu MJR Informacijos punkte. Dalyvių skaičius ribotas, tad patartina užsiregistruoti iš anksto. Nugalėtojų laukia ypatingi prizai. Ateik ir parodyk, ar žemėlapį laikai ne aukštyn kojomis ir ar gali aplenkti net didžiausią vikruolį!

 

MJR XIX Bičiuliai